Loading…

جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال

ارسال کننده: zahra.m
وقتی باختم مسیر را یافتم.راهی جز موفقیت ندارم پس راهی میشوم.
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: تفاوت های IDE و AHCI در کنترلر بایوس سیستم
IDE مخفف Integrated Drive Electronics است.یک رابط استاندارد برای رسانه های دخیره سازی مثل دیسکهای سخت و دیسک های نوری بوده است.اگرچه در ابتدا موانع زیادی برای این رابط وجود داشت اما سرانجام به عنوان یک استاندارد ،کامل شد و درایوهای مختلف از تولیدکنندگان مختلف میتوانند به بیشتر مادربردها Attach شوند. بعد از مدتی SATA با ویژگی ها و مزایای بیشتر جایگزین آن شد. AHCI مخفف Advanced Host Controller Interface است .یک رابط برنامه نویسی کاربری که یک operation mode را برای SATA تعریف میکند. برای حفظ سازگاری با سخت افزارهای قدیمی تر،بیشتر کنترلرهای SATA برای شما حق انتخاب operation mode را فراهم میکنند.AHCI به کاربران امکان استفاده از ویژگیهای پیشرفته ای که برای SATA در دسترس است را فراهم میکند. اولین ویژگی آن Native Command Queuing ) NCQ ) است.بدون NCQ همه ی درخواستهای پی در پی بدون هیچ آنالیز و بهینه سازی میخواهند جوابدهی شوند.NCQ در خواست ها را آنالایز و مرتب سازی میکند و محل دیتاهای درخواست شده که به صورت فیزیکی به هم نزدیکتر هستند،کنار هم گروه بندی میشوند و دسترسی به آنها با سرعت بیشتر و زمان حداقل انجام میگیرد زیرا برای هد هارد کوتاهترین مسیر را برای دسترسی به داده ها معرفی میکند و مسلما کاهش صدای هارد را هم دارد زیرا هد کمتر بر روی دیسک جابجا میشود.

ویژگی دیگر AHCI ویژگی hot plugging است. یعنی قابلیت اتصال و یا جداکردن یک هارد درایو از سیستم مثل یک removable disk و اتصال آن مثلا به یک سیستم دیگر بدون اینکه نیاز باشد تا برای شناسایی هارد توسط سیستم،سیستم را خاموش و روشن کنیم.ویژگی بعدی TRIM است که دیتاهایی که سیستم عامل در ظاهر آنها را پاک کرده را به طور کامل پاک میکند و از دوباره نویسی و overwrite داده ها توسط سیستم عامل جلوگیری میکند زیرا این overwrite های متوالی باعث کم شدن کارایی هارد میشود. اما این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که در AHCI زمان boot طولانی تر میشود.

به طور خلاصه


در تنظیمات مربوط به بایوس قسمت هاردیسکها دو وضعیت یا operation mode داریم که هاردیسک از طریق آنها با سایر اجزای سیستم ارتباط ایجاد میکند. ( IDE ( Integrated Drive Electronics استاندارد رابط قدیمی قابل استفاده برای دیوایسهای ذخیره سازی است، ( AHCI (Advanced Host Controller Interface یک برنامه برای رابط های جدیدتر SATA است. بیشتر کنترلرهای SATA به شما اجازه ی انتخاب این وضعیت ها را میدهند.AHCI برای توسعه دهندگان برنامه ها و نرم افزارها و طراحان سخت افزار این امکان را ایجاد میکند که یک متد و شیوه استاندارد برای تشخیص و برنامه نویسی مبدلهای SATA/AHCI داشته باشند. AHCI ویژگی های پیشرفته تری مثل( NCQ (Native Command Queuing و همچنین hot plugging را داراست که IDE آن را ندارد.

  • نکته : تغییر حالت از IDE به AHCI و برعکس ، بعد از نصب سیستم عامل میتواند منجر به مشکل شود.

Image

Image


موفق و پرانرژی باشید...

نویسنده : زهرا مرشدی
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع دارای اشکال اخلاقی می باشد
دیدگاه ها
  • ارسال توسط:
  • زمان ارسال: 30 ماه قبل
درود بر شما
مطلب جالب و آموزنده ای بود
  • ارسال توسط:
  • زمان ارسال: 21 ماه قبل
بسم الله الرحمن الرحیم
أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

سلام خیلی ممنون
انشاءالله سربلند باشید
  • ارسال توسط:
  • زمان ارسال: 3 ماه قبل
وقت بخیر. در حالت AHCI زمان بوت کوتاهتر میشود نه طولانی تر!!!!
سپاس
برای ارسال نظر وارد شوید.